Results
Suomen lyhyen radan mestaruuskilpailut 2018
Organizer:
Place: Vaasan Uimahalli Vaasan Uimaseura - Vasa Simsällskap
Pool: 25m Competition Date: marras 15, 2018 to marras 18, 2018
Event 1, Nuoret 4x50m Vapaauinti Seka - Finaali
Rank Name Born Club FINA Time Diff
1 HSS 1 2000 Helsingfors Simsällskap 1:37.32
Leevi Lehti 2000 00A000 +0.63 23.26 23.26
Santeri Hölttä 2000 00A236 +0.19 22.92 46.18
Laura Lahtinen 2003 03A386 +0.32 25.24 1:11.42
Vilma Oura 2001 01A310 +0.22 25.90 1:37.32
2 UiTa 1 2002 Uinti Tampere 1:40.28 +2.96
Jakob Sievers 2000 00A730 +0.70 23.56 23.56
Mila Manner 2001 01A167 +0.16 26.60 50.16
Emma Von Dickoff 2002 02A117 +0.28 26.64 1:16.80
Tatu Hörkkö 2001 01A394 +0.14 23.48 1:40.28
3 Cetus 1 2000 Cetus Espoo 1:40.38 +3.06
Roni Kallström 2001 01A092 +0.65 23.43 23.43
Eemil Kylmä 2001 01A631 +0.25 24.34 47.77
Emilia Flyckt 2001 01A649 +0.41 26.32 1:14.09
Peppi Siirtola 2002 02A144 +0.24 26.29 1:40.38
4 ÅSK 1 2000 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku 1:40.95 +3.63
Santeri Herpola 2003 03A188 +0.71 24.17 24.17
Oskari Hynynen 2001 01A113 +0.06 24.72 48.89
Sini Silvennoinen 2002 02A080 +0.24 25.51 1:14.40
Paula Peltola 2001 01B032 +0.41 26.55 1:40.95
5 Swim 2000 Swimming Jyväskylä 1:41.35 +4.03
Alexander Kislitsyn 2001 01A981 +0.66 24.46 24.46
Atte Lindholm 2001 01A874 +0.36 24.37 48.83
Mia Pentti 2002 02A018 +0.18 25.63 1:14.46
Viivi Merisalo 2002 02A419 +0.27 26.89 1:41.35
6 Vanders seka 2000 Vanders 1:42.01 +4.69
Kalle Mäkinen 2002 02A088 +0.81 23.39 23.39
Matias Hjelm 2002 02A098 +0.17 23.63 47.02
Milla Nikkanen 2002 02A124 +0.32 27.65 1:14.67
Liinu Louhikoski 2004 04A046 +0.09 27.34 1:42.01
7 HSS 2 2000 Helsingfors Simsällskap 1:42.51 +5.19
Lari Tumanoff 2003 03A150 +0.71 24.61 24.61
Niki Karlsson 2000 00A065 +0.35 23.69 48.30
Lotta Pälsi 2004 04A147 +0.45 27.17 1:15.47
Peppi Vesalainen 2004 04B162 +0.44 27.04 1:42.51
8 Cetus 2 2000 Cetus Espoo 1:43.97 +6.65
Mihail Khanoukaev 2002 02A241 +0.60 24.95 24.95
Tuomas Jokinen 2001 01A556 +0.43 24.41 49.36
Siri Auvinen 2002 02A342 +0.29 26.90 1:16.26
Tuuli Pippuri 2005 05A146 +0.28 27.71 1:43.97
9 UiTa 2 2002 Uinti Tampere 1:44.79 +7.47
Olli Rautaporras 2000 00A795 +0.66 24.87 24.87
Ina Pollari 2002 02A035 +0.27 27.68 52.55
Enni Lahtinen 2002 02A363 +0.19 27.45 1:20.00
Tatu Hapuoja 2003 03A010 +0.33 24.79 1:44.79
10 ÅSK 2 2000 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku 1:44.98 +7.66
Lauri Elomaa 2000 00A761 +0.65 24.78 24.78
Jesper Lietzén 2002 02A171 +0.27 25.16 49.94
Oona Laakso 2002 02A301 +0.34 27.31 1:17.25
Minka Halava 2001 01A844 +0.17 27.73 1:44.98
11 VUS-VSS 2000 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 1:45.09 +7.77
Claes Fjellström 2001 01A078 +0.71 25.44 25.44
Alex Lydman 2003 03A218 +0.48 24.42 49.86
Petra Kivi 2003 03A153 +0.36 27.58 1:17.44
Pirita Hautala 2004 04B022 +0.14 27.65 1:45.09
12 Cetus 3 2000 Cetus Espoo 1:45.69 +8.37
Isak Gramén 2001 01B058 +0.70 24.95 24.95
Joel Knaapi 2001 01A132 +0.22 24.73 49.68
Charlotte Ingberg 2002 02A370 +0.79 28.56 1:18.24
Helmi Tossavainen 2002 02A572 +0.16 27.45 1:45.69
Event 2, 400m Vapaauinti Naiset - Alkukilpailu
SE 4:10.60 Laura Lajunen 1992 SKN FIN Tukholma, SWE 11/20/2014
NSE 4:11.90 Laura Lahtinen 2003 FIN Vaasan Uimahalli FIN 11/15/2018
ME 3:53.97 Jianjiahe Wang 2002 China CHN Budapest HUN 10/4/2018
EE 3:54.52 Mireia BELMONTE 1990 ESP ESP Berlin, GER 8/11/2013
NME 3:53.97 Jianjiahe Wang 2002 China CHN Budapest HUN 10/4/2018
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Laura Lahtinen 2003 Helsingfors Simsällskap +0.75 4:15.15 Q
50m: 29.87
100m: 1:01.76
(31.89)
150m: 1:33.49
(31.73)
200m: 2:05.15
(31.66)
250m: 2:37.14
(31.99)
300m: 3:09.74
(32.60)
350m: 3:42.96
(33.22)
400m: 4:15.15
(32.19)
2 Petra Ansaranta 2004 Oulun Uinti 1906 +0.88 4:20.55 +5.40 Q
50m: 30.21
100m: 1:03.06
(32.85)
150m: 1:36.41
(33.35)
200m: 2:09.11
(32.70)
250m: 2:42.40
(33.29)
300m: 3:15.86
(33.46)
350m: 3:48.77
(32.91)
400m: 4:20.55
(31.78)
3 Emma Koiranen 2001 Helsingfors Simsällskap +0.80 4:22.53 +7.38 Q
50m: 30.35
100m: 1:02.93
(32.58)
150m: 1:35.52
(32.59)
200m: 2:08.66
(33.14)
250m: 2:42.17
(33.51)
300m: 3:15.83
(33.66)
350m: 3:49.65
(33.82)
400m: 4:22.53
(32.88)
4 Nea Rinne 1995 Cetus Espoo +0.72 4:22.80 +7.65 Q
50m: 30.35
100m: 1:03.09
(32.74)
150m: 1:36.12
(33.03)
200m: 2:09.65
(33.53)
250m: 2:43.28
(33.63)
300m: 3:16.67
(33.39)
350m: 3:50.11
(33.44)
400m: 4:22.80
(32.69)
5 Eveliina Pihkamäki 1998 Riihimäen Uimaseura +0.70 4:23.00 +7.85 Q
50m: 29.92
100m: 1:02.21
(32.29)
150m: 1:35.43
(33.22)
200m: 2:08.92
(33.49)
250m: 2:42.61
(33.69)
300m: 3:16.57
(33.96)
350m: 3:50.27
(33.70)
400m: 4:23.00
(32.73)
6 Aino Otava 1999 Cetus Espoo +0.68 4:23.07 +7.92 Q
50m: 30.49
100m: 1:03.55
(33.06)
150m: 1:37.16
(33.61)
200m: 2:11.13
(33.97)
250m: 2:44.23
(33.10)
300m: 3:17.27
(33.04)
350m: 3:50.29
(33.02)
400m: 4:23.07
(32.78)
7 Mathilda Puutio 2003 Oulun Uinti 1906 +0.76 4:24.57 +9.42 Q
50m: 31.12
100m: 1:04.62
(33.50)
150m: 1:38.72
(34.10)
200m: 2:12.29
(33.57)
250m: 2:45.42
(33.13)
300m: 3:18.62
(33.20)
350m: 3:51.77
(33.15)
400m: 4:24.57
(32.80)
8 Venla Säntti 2003 Oulun Uinti 1906 +0.78 4:25.56 +10.41 Q
50m: 31.47
100m: 1:05.13
(33.66)
150m: 1:39.17
(34.04)
200m: 2:13.37
(34.20)
250m: 2:45.73
(32.36)
300m: 3:18.48
(32.75)
350m: 3:51.97
(33.49)
400m: 4:25.56
(33.59)
9 Helene Hirvonen 2001 Helsingfors Simsällskap +0.73 4:25.67 +10.52
50m: 30.95
100m: 1:04.28
(33.33)
150m: 1:37.94
(33.66)
200m: 2:11.81
(33.87)
250m: 2:45.61
(33.80)
300m: 3:19.41
(33.80)
350m: 3:53.15
(33.74)
400m: 4:25.67
(32.52)
10 Aino-kaisa Paatos 2004 Raision Urheilijat +0.75 4:27.55 +12.40
50m: 30.63
100m: 1:04.81
(34.18)
150m: 1:39.64
(34.83)
200m: 2:14.07
(34.43)
250m: 2:47.72
(33.65)
300m: 3:21.62
(33.90)
350m: 3:55.27
(33.65)
400m: 4:27.55
(32.28)
11 Irene Mäkilä 2004 Raision Urheilijat +0.74 4:29.85 +14.70
50m: 31.42
100m: 1:05.62
(34.20)
150m: 1:40.11
(34.49)
200m: 2:14.36
(34.25)
250m: 2:48.51
(34.15)
300m: 3:22.69
(34.18)
350m: 3:56.78
(34.09)
400m: 4:29.85
(33.07)
12 Anni Savolainen 2002 Cetus Espoo +0.83 4:31.82 +16.67
50m: 31.53
100m: 1:04.70
(33.17)
150m: 1:38.78
(34.08)
200m: 2:13.08
(34.30)
250m: 2:47.82
(34.74)
300m: 3:22.94
(35.12)
350m: 3:58.10
(35.16)
400m: 4:31.82
(33.72)
13 Sini Niemi 1993 Tornion Uimaseura +0.68 4:32.04 +16.89
50m: 31.00
100m: 1:04.81
(33.81)
150m: 1:39.40
(34.59)
200m: 2:14.30
(34.90)
250m: 2:49.13
(34.83)
300m: 3:23.89
(34.76)
350m: 3:58.21
(34.32)
400m: 4:32.04
(33.83)
14 Emma Gschwentner 1997 SC Stadtoasen IKB Innsbruck +0.76 4:33.46 +18.31
50m: 30.48
100m: 1:03.95
(33.47)
150m: 1:38.29
(34.34)
200m: 2:12.97
(34.68)
250m: 2:47.88
(34.91)
300m: 3:23.32
(35.44)
350m: 3:58.83
(35.51)
400m: 4:33.46
(34.63)
15 Jemilia Haapakoski 2002 Swimming Club Vuokatti +0.78 4:33.94 +18.79
50m: 31.15
100m: 1:05.58
(34.43)
150m: 1:40.38
(34.80)
200m: 2:14.91
(34.53)
250m: 2:49.55
(34.64)
300m: 3:24.34
(34.79)
350m: 3:59.53
(35.19)
400m: 4:33.94
(34.41)
16 Tuuli Pippuri 2005 Cetus Espoo +0.73 4:34.01 +18.86
50m: 32.41
100m: 1:06.72
(34.31)
150m: 1:41.52
(34.80)
200m: 2:16.60
(35.08)
250m: 2:51.36
(34.76)
300m: 3:25.85
(34.49)
350m: 4:00.19
(34.34)
400m: 4:34.01
(33.82)
17 Mikaela Kulmala 2001 Riihimäen Uimaseura +0.73 4:34.03 +18.88
50m: 31.67
100m: 1:06.86
(35.19)
150m: 1:41.81
(34.95)
200m: 2:16.82
(35.01)
250m: 2:51.66
(34.84)
300m: 3:26.41
(34.75)
350m: 4:00.81
(34.40)
400m: 4:34.03
(33.22)
18 Tiia Puolakka 1998 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.68 4:34.34 +19.19
50m: 30.92
100m: 1:04.33
(33.41)
150m: 1:38.45
(34.12)
200m: 2:13.45
(35.00)
250m: 2:48.30
(34.85)
300m: 3:24.03
(35.73)
350m: 3:59.78
(35.75)
400m: 4:34.34
(34.56)
19 Iida-maria Laine 2001 Oulun Uinti 1906 +0.85 4:34.49 +19.34
50m: 30.88
100m: 1:04.80
(33.92)
150m: 1:39.44
(34.64)
200m: 2:14.64
(35.20)
250m: 2:49.38
(34.74)
300m: 3:24.49
(35.11)
350m: 3:59.58
(35.09)
400m: 4:34.49
(34.91)
20 Helmi Heinonen 2002 Aurajoen Uinti +0.77 4:35.38 +20.23
50m: 31.70
100m: 1:06.67
(34.97)
150m: 1:41.78
(35.11)
200m: 2:16.24
(34.46)
250m: 2:51.14
(34.90)
300m: 3:26.25
(35.11)
350m: 4:01.18
(34.93)
400m: 4:35.38
(34.20)
21 Jenni Kukkonen 1999 Helsingfors Simsällskap +0.73 4:35.75 +20.60
50m: 31.44
100m: 1:05.72
(34.28)
150m: 1:40.45
(34.73)
200m: 2:15.63
(35.18)
250m: 2:50.62
(34.99)
300m: 3:25.80
(35.18)
350m: 4:01.20
(35.40)
400m: 4:35.75
(34.55)
22 Sara Kazi 1999 Raision Urheilijat +0.77 4:36.17 +21.02
50m: 31.71
100m: 1:05.72
(34.01)
150m: 1:40.36
(34.64)
200m: 2:15.59
(35.23)
250m: 2:50.28
(34.69)
300m: 3:25.35
(35.07)
350m: 4:00.95
(35.60)
400m: 4:36.17
(35.22)
23 Jutta Jauhiainen 2004 Cetus Espoo +0.83 4:36.67 +21.52
50m: 32.14
100m: 1:07.39
(35.25)
150m: 1:43.00
(35.61)
200m: 2:18.11
(35.11)
250m: 2:53.40
(35.29)
300m: 3:28.30
(34.90)
350m: 4:02.88
(34.58)
400m: 4:36.67
(33.79)
24 Emma Johansson 2003 Cetus Espoo +0.78 4:38.78 +23.63
50m: 32.45
100m: 1:07.50
(35.05)
150m: 1:43.15
(35.65)
200m: 2:18.56
(35.41)
250m: 2:53.69
(35.13)
300m: 3:28.93
(35.24)
350m: 4:04.16
(35.23)
400m: 4:38.78
(34.62)
25 Saga Kovanen 2004 Cetus Espoo +0.74 4:38.84 +23.69
50m: 32.27
100m: 1:07.34
(35.07)
150m: 1:43.09
(35.75)
200m: 2:19.09
(36.00)
250m: 2:54.48
(35.39)
300m: 3:29.56
(35.08)
350m: 4:04.66
(35.10)
400m: 4:38.84
(34.18)
26 Heta Känkänen 2001 Porin Uimaseura +0.70 4:38.95 +23.80
50m: 31.22
100m: 1:05.17
(33.95)
150m: 1:39.95
(34.78)
200m: 2:15.46
(35.51)
250m: 2:51.04
(35.58)
300m: 3:26.95
(35.91)
350m: 4:03.19
(36.24)
400m: 4:38.95
(35.76)
27 Pippi Nordström 2001 Helsingin Uimarit +0.75 4:39.01 +23.86
50m: 30.73
100m: 1:05.49
(34.76)
150m: 1:40.73
(35.24)
200m: 2:15.98
(35.25)
250m: 2:51.51
(35.53)
300m: 3:27.24
(35.73)
350m: 4:03.61
(36.37)
400m: 4:39.01
(35.40)
28 Aliina Karvonen 2004 Simmis Wanda +0.75 4:39.44 +24.29
50m: 31.96
100m: 1:07.09
(35.13)
150m: 1:42.98
(35.89)
200m: 2:19.00
(36.02)
250m: 2:54.82
(35.82)
300m: 3:30.40
(35.58)
350m: 4:05.80
(35.40)
400m: 4:39.44
(33.64)
29 Minka Halava 2001 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.69 4:42.01 +26.86
50m: 31.17
100m: 1:05.75
(34.58)
150m: 1:41.82
(36.07)
200m: 2:17.64
(35.82)
250m: 2:53.94
(36.30)
300m: 3:30.55
(36.61)
350m: 4:06.74
(36.19)
400m: 4:42.01
(35.27)
30 Peppi Pinomäki 2002 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.67 4:42.38 +27.23
50m: 31.52
100m: 1:05.88
(34.36)
150m: 1:41.23
(35.35)
200m: 2:16.93
(35.70)
250m: 2:53.16
(36.23)
300m: 3:29.88
(36.72)
350m: 4:06.43
(36.55)
400m: 4:42.38
(35.95)
31 Kira Lindroos 2005 Cetus Espoo +0.77 4:44.88 +29.73
50m: 32.91
100m: 1:08.58
(35.67)
150m: 1:45.14
(36.56)
200m: 2:21.82
(36.68)
250m: 2:57.64
(35.82)
300m: 3:33.45
(35.81)
350m: 4:09.75
(36.30)
400m: 4:44.88
(35.13)
32 Venla Salminen 2002 Helsingfors Simsällskap +0.78 4:45.69 +30.54
50m: 31.17
100m: 1:06.03
(34.86)
150m: 1:41.78
(35.75)
200m: 2:18.00
(36.22)
250m: 2:54.86
(36.86)
300m: 3:31.91
(37.05)
350m: 4:09.50
(37.59)
400m: 4:45.69
(36.19)
33 Senni Mattila 2003 Porin Uimaseura +0.74 4:46.06 +30.91
50m: 30.95
100m: 1:05.31
(34.36)
150m: 1:41.31
(36.00)
200m: 2:17.83
(36.52)
250m: 2:54.48
(36.65)
300m: 3:31.87
(37.39)
350m: 4:09.30
(37.43)
400m: 4:46.06
(36.76)
34 Anniina Perkiö 1999 Helsingfors Simsällskap +0.65 4:46.74 +31.59
50m: 31.43
100m: 1:05.79
(34.36)
150m: 1:40.85
(35.06)
200m: 2:16.82
(35.97)
250m: 2:53.09
(36.27)
300m: 3:30.84
(37.75)
350m: 4:08.61
(37.77)
400m: 4:46.74
(38.13)
Event official at: 11/15/2018 10:12:56 AM
Event 2, 400m Vapaauinti Naiset - Finaali
SE 4:10.60 Laura Lajunen 1992 SKN FIN Tukholma, SWE 11/20/2014
NSE 4:11.90 Laura Lahtinen 2003 FIN Vaasan Uimahalli FIN 11/15/2018
ME 3:53.97 Jianjiahe Wang 2002 China CHN Budapest HUN 10/4/2018
EE 3:54.52 Mireia BELMONTE 1990 ESP ESP Berlin, GER 8/11/2013
NME 3:53.97 Jianjiahe Wang 2002 China CHN Budapest HUN 10/4/2018
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Laura Lahtinen 2003 Helsingfors Simsällskap +0.77 4:11.90 NSE
50m: 29.64
100m: 1:01.24
(31.60)
150m: 1:33.07
(31.83)
200m: 2:04.99
(31.92)
250m: 2:36.54
(31.55)
300m: 3:08.41
(31.87)
350m: 3:40.17
(31.76)
400m: 4:11.90
(31.73)
2 Aino Otava 1999 Cetus Espoo +0.63 4:15.10 +3.20
50m: 29.37
100m: 1:01.16
(31.79)
150m: 1:33.35
(32.19)
200m: 2:05.94
(32.59)
250m: 2:38.59
(32.65)
300m: 3:11.14
(32.55)
350m: 3:43.09
(31.95)
400m: 4:15.10
(32.01)
3 Nea Rinne 1995 Cetus Espoo +0.71 4:17.10 +5.20
50m: 29.93
100m: 1:01.78
(31.85)
150m: 1:34.29
(32.51)
200m: 2:06.86
(32.57)
250m: 2:39.79
(32.93)
300m: 3:12.55
(32.76)
350m: 3:45.10
(32.55)
400m: 4:17.10
(32.00)
4 Petra Ansaranta 2004 Oulun Uinti 1906 +0.85 4:19.17 +7.27
50m: 30.05
100m: 1:02.61
(32.56)
150m: 1:35.38
(32.77)
200m: 2:08.36
(32.98)
250m: 2:41.19
(32.83)
300m: 3:14.66
(33.47)
350m: 3:47.30
(32.64)
400m: 4:19.17
(31.87)
5 Eveliina Pihkamäki 1998 Riihimäen Uimaseura +0.71 4:19.20 +7.30
50m: 30.24
100m: 1:02.69
(32.45)
150m: 1:35.23
(32.54)
200m: 2:08.34
(33.11)
250m: 2:41.57
(33.23)
300m: 3:14.47
(32.90)
350m: 3:46.91
(32.44)
400m: 4:19.20
(32.29)
6 Emma Koiranen 2001 Helsingfors Simsällskap +0.84 4:23.56 +11.66
50m: 30.26
100m: 1:02.73
(32.47)
150m: 1:36.24
(33.51)
200m: 2:09.40
(33.16)
250m: 2:42.86
(33.46)
300m: 3:16.42
(33.56)
350m: 3:49.98
(33.56)
400m: 4:23.56
(33.58)
7 Mathilda Puutio 2003 Oulun Uinti 1906 +0.79 4:24.60 +12.70
50m: 30.87
100m: 1:04.06
(33.19)
150m: 1:37.40
(33.34)
200m: 2:11.10
(33.70)
250m: 2:44.65
(33.55)
300m: 3:18.26
(33.61)
350m: 3:51.89
(33.63)
400m: 4:24.60
(32.71)
8 Venla Säntti 2003 Oulun Uinti 1906 +0.76 4:26.21 +14.31
50m: 31.15
100m: 1:04.26
(33.11)
150m: 1:37.56
(33.30)
200m: 2:10.37
(32.81)
250m: 2:43.48
(33.11)
300m: 3:17.51
(34.03)
350m: 3:51.85
(34.34)
400m: 4:26.21
(34.36)
Event official at: 11/15/2018 6:23:14 PM
Event 3, 400m Vapaauinti Naiset S1-14 - Finaali
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Jessika Markkanen 1999 Helsingfors Simsällskap +0.73 621 5:30.58 S9
50m: 36.20
100m: 1:16.81
(40.61)
150m: 1:58.18
(41.37)
200m: 2:40.30
(42.12)
250m: 3:22.87
(42.57)
300m: 4:05.16
(42.29)
350m: 4:48.25
(43.09)
400m: 5:30.58
(42.33)
Event official at: 11/15/2018 10:19:05 AM
Event 4, 200m Perhosuinti Miehet - Alkukilpailu
SE 1:55.11 Tero Välimaa 1978 Väsby FIN Malmö 3/11/2004
NSE 1:57.26 Jani Sievinen 1974 NumKis FIN Kuopio 1/19/1992
ME 1:48.56 1992 South Africa RSA Singapore SGP 11/5/2013
EE 1:49.46 Nikolay SKVORTSOV 1984 RUS RUS Istanbur, TUR 12/12/2009
NME 1:51.30
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Teemu Vuorela 1994 Swimming Jyväskylä +0.79 2:03.81 Q
50m: 27.15
100m: 58.72
(31.57)
150m: 1:31.18
(32.46)
200m: 2:03.81
(32.63)
2 Mika Sola 1991 Aboa Watersports +0.78 2:03.86 +0.05 Q
50m: 27.49
100m: 59.35
(31.86)
150m: 1:30.79
(31.44)
200m: 2:03.86
(33.07)
3 Erik Nurmi 2001 Vanders +0.81 2:04.12 +0.31 -
50m: 26.69
100m: 57.58
(30.89)
150m: 1:29.71
(32.13)
200m: 2:04.12
(34.41)
4 Eemil Varho 1997 Uinti Tampere +0.68 2:04.93 +1.12 Q
50m: 26.86
100m: 57.98
(31.12)
150m: 1:30.65
(32.67)
200m: 2:04.93
(34.28)
5 Topias Nygård 2000 Oulun Uinti 1906 +0.65 2:06.30 +2.49 Q
50m: 28.78
100m: 1:02.11
(33.33)
150m: 1:34.71
(32.60)
200m: 2:06.30
(31.59)
6 Jesper Lietzén 2002 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.69 2:06.39 +2.58 -
50m: 28.59
100m: 1:00.41
(31.82)
150m: 1:33.12
(32.71)
200m: 2:06.39
(33.27)
7 Aleksi Koprinen 2003 Helsingfors Simsällskap +0.73 2:07.45 +3.64 Q
50m: 28.29
100m: 1:00.38
(32.09)
150m: 1:33.38
(33.00)
200m: 2:07.45
(34.07)
8 Mohamed Ezzat 2001 Aurajoen Uinti +0.61 2:07.92 +4.11 Q
50m: 27.78
100m: 59.83
(32.05)
150m: 1:33.77
(33.94)
200m: 2:07.92
(34.15)
9 Claes Fjellström 2001 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.74 2:10.22 +6.41 Q
50m: 27.99
100m: 1:00.45
(32.46)
150m: 1:34.39
(33.94)
200m: 2:10.22
(35.83)
10 Miiro Vartiainen 2001 Joensuun Uimaseura +0.69 2:12.41 +8.60 Q
50m: 29.30
100m: 1:02.93
(33.63)
150m: 1:37.41
(34.48)
200m: 2:12.41
(35.00)
11 Alexander Kislitsyn 2001 Swimming Jyväskylä +0.62 2:12.66 +8.85
50m: 29.13
100m: 1:03.34
(34.21)
150m: 1:38.05
(34.71)
200m: 2:12.66
(34.61)
12 Arttu Mäenpää 2003 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.65 2:12.84 +9.03
50m: 28.39
100m: 1:01.33
(32.94)
150m: 1:36.32
(34.99)
200m: 2:12.84
(36.52)
13 Wäinö Koskinen 2002 Uinti Tampere +0.67 2:14.26 +10.45
50m: 28.93
100m: 1:01.24
(32.31)
150m: 1:35.97
(34.73)
200m: 2:14.26
(38.29)
14 Luukas Vainio 2003 Cetus Espoo +0.75 2:14.53 +10.72
50m: 30.16
100m: 1:04.87
(34.71)
150m: 1:39.85
(34.98)
200m: 2:14.53
(34.68)
15 Eemeli Leinonen 2002 Uinti Tampere +0.78 2:15.32 +11.51
50m: 29.40
100m: 1:03.15
(33.75)
150m: 1:38.62
(35.47)
200m: 2:15.32
(36.70)
16 Lauri Törmä 2000 Porin Uimaseura +0.69 2:15.91 +12.10
50m: 30.62
100m: 1:05.91
(35.29)
150m: 1:40.89
(34.98)
200m: 2:15.91
(35.02)
17 Noa Mäkelä 2001 Oulun Uinti 1906 +0.81 2:20.08 +16.27
50m: 30.44
100m: 1:05.47
(35.03)
150m: 1:41.38
(35.91)
200m: 2:20.08
(38.70)
Event official at: 11/15/2018 10:29:17 AM
Event 4, 200m Perhosuinti Miehet - Finaali
SE 1:55.11 Tero Välimaa 1978 Väsby FIN Malmö 3/11/2004
NSE 1:57.26 Jani Sievinen 1974 NumKis FIN Kuopio 1/19/1992
ME 1:48.56 1992 South Africa RSA Singapore SGP 11/5/2013
EE 1:49.46 Nikolay SKVORTSOV 1984 RUS RUS Istanbur, TUR 12/12/2009
NME 1:51.30
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Teemu Vuorela 1994 Swimming Jyväskylä +0.79 2:01.23
50m: 26.71
100m: 57.35
(30.64)
150m: 1:28.93
(31.58)
200m: 2:01.23
(32.30)
2 Mika Sola 1991 Aboa Watersports +0.73 2:03.73 +2.50
50m: 26.35
100m: 56.59
(30.24)
150m: 1:28.17
(31.58)
200m: 2:03.73
(35.56)
3 Topias Nygård 2000 Oulun Uinti 1906 +0.65 2:04.82 +3.59
50m: 27.86
100m: 1:00.37
(32.51)
150m: 1:32.83
(32.46)
200m: 2:04.82
(31.99)
4 Eemil Varho 1997 Uinti Tampere +0.73 2:04.95 +3.72
50m: 27.29
100m: 58.77
(31.48)
150m: 1:31.52
(32.75)
200m: 2:04.95
(33.43)
5 Aleksi Koprinen 2003 Helsingfors Simsällskap +0.71 2:07.98 +6.75
50m: 27.80
100m: 1:00.14
(32.34)
150m: 1:34.47
(34.33)
200m: 2:07.98
(33.51)
6 Claes Fjellström 2001 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.75 2:08.19 +6.96
50m: 28.24
100m: 1:00.81
(32.57)
150m: 1:34.42
(33.61)
200m: 2:08.19
(33.77)
7 Mohamed Ezzat 2001 Aurajoen Uinti +0.64 2:08.91 +7.68
50m: 26.91
100m: 58.87
(31.96)
150m: 1:33.09
(34.22)
200m: 2:08.91
(35.82)
8 Miiro Vartiainen 2001 Joensuun Uimaseura +0.73 2:10.34 +9.11
50m: 28.75
100m: 1:01.79
(33.04)
150m: 1:35.88
(34.09)
200m: 2:10.34
(34.46)
Event official at: 11/15/2018 6:30:44 PM
Event 5, 100m Rintauinti Naiset - Alkukilpailu
SE 1:04.25 Jenna Laukkanen 1995 SCV FIN Copenhagen, DEN 12/15/2017
NSE 1:06.04 Silja Känsäkoski 1997 OU FIN Upplands Väsby, SWE 12/12/2014
ME 1:02.36 Alia Atkinson 1988 Jamaica JAM Chartres FRA 8/26/2016
EE 1:02.36 Ruta MEILUTYTE 1997 LTU LTU Moscow, RUS 10/12/2013
NME 1:02.36
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Jenna Laukkanen 1995 Swimming Club Vuokatti +0.69 1:05.49 Q
50m: 30.70
100m: 1:05.49
(34.79)
2 Ida Hulkko 1998 TaTu Tampere +0.74 1:06.34 +0.85 Q
50m: 31.04
100m: 1:06.34
(35.30)
3 Veera Kivirinta 1995 Oulun Uinti 1906 +0.80 1:08.42 +2.93 Q
50m: 31.63
100m: 1:08.42
(36.79)
4 Laura Lahtinen 2003 Helsingfors Simsällskap +0.76 1:08.80 +3.31 -
50m: 32.79
100m: 1:08.80
(36.01)
5 Hanna Kareinen 2000 Helsingfors Simsällskap +0.69 1:09.34 +3.85 Q
50m: 32.18
100m: 1:09.34
(37.16)
6 Rebekka Luoto 2003 Raision Urheilijat +0.77 1:10.22 +4.73 Q
50m: 33.16
100m: 1:10.22
(37.06)
7 Siiri Einiö 2003 Gladius Kirkkonummi +0.71 1:11.04 +5.55 Q
50m: 33.37
100m: 1:11.04
(37.67)
8 Nelli Ohvo 2001 Cetus Espoo +0.78 1:11.26 +5.77 Q
50m: 33.56
100m: 1:11.26
(37.70)
9 Iida Reini 2000 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.66 1:11.30 +5.81 Q
50m: 33.03
100m: 1:11.30
(38.27)
10 Anniina Murto 2001 Porin Uimaseura +0.72 1:11.50 +6.01 -
50m: 33.21
100m: 1:11.50
(38.29)
11 Hanna Hammar 1998 Uinti Tampere +0.74 1:12.16 +6.67 -
50m: 33.37
100m: 1:12.16
(38.79)
12 Roosa Mäkinen 1999 Uinti Tampere +0.67 1:12.33 +6.84 Q
50m: 33.94
100m: 1:12.33
(38.39)
13 Sofia Lehtinen 2000 Cetus Espoo +0.75 1:12.33 +6.84 Q
50m: 33.94
100m: 1:12.33
(38.39)
14 Emilia Flyckt 2001 Cetus Espoo +0.69 1:12.37 +6.88 Q
50m: 33.69
100m: 1:12.37
(38.68)
15 Senni Jouhten 2002 Kempeleen Pyrintö +0.82 1:12.38 +6.89 Q
50m: 33.91
100m: 1:12.38
(38.47)
16 Emilia Eloranta 1997 Cetus Espoo +0.72 1:12.39 +6.90 Q
50m: 34.10
100m: 1:12.39
(38.29)
17 Charlotta Edelman 2001 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.70 1:12.41 +6.92 Q
50m: 33.18
100m: 1:12.41
(39.23)
18 Alisa Ponomareva 1991 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.64 1:12.55 +7.06 Q
50m: 33.53
100m: 1:12.55
(39.02)
19 Selma Soininen 1999 Kampuksen Plaani +0.61 1:12.74 +7.25 -
50m: 33.83
100m: 1:12.74
(38.91)
20 Sini Silvennoinen 2002 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.61 1:13.29 +7.80 -
50m: 34.25
100m: 1:13.29
(39.04)
21 Lotta Hämäläinen 1998 Helsingfors Simsällskap +0.75 1:13.55 +8.06 Q
50m: 34.45
100m: 1:13.55
(39.10)
22 Emma Uusküla 2002 Raision Urheilijat +0.83 1:13.60 +8.11
50m: 34.62
100m: 1:13.60
(38.98)
23 Minja Lukkari 2003 Oulun Uinti 1906 +0.70 1:13.61 +8.12
50m: 34.45
100m: 1:13.61
(39.16)
24 Lotta Aho 1999 Hämeenlinnan Uimaseura +0.74 1:13.77 +8.28
50m: 35.04
100m: 1:13.77
(38.73)
25 Aida Pasma 2003 Riihimäen Uimaseura +0.73 1:13.81 +8.32
50m: 34.42
100m: 1:13.81
(39.39)
26 Janna Appelberg 2001 Helsingfors Simsällskap +0.73 1:14.09 +8.60
50m: 34.47
100m: 1:14.09
(39.62)
27 Fanny Nyström 1999 Borgå Simmare-Porvoon Uimarit +0.75 1:14.23 +8.74
50m: 34.76
100m: 1:14.23
(39.47)
28 Emma Von Dickoff 2002 Uinti Tampere +0.77 1:14.33 +8.84
50m: 34.44
100m: 1:14.33
(39.89)
29 Olga Emilia Mattila 2004 Oulun Uinti 1906 +0.80 1:14.47 +8.98
50m: 35.97
100m: 1:14.47
(38.50)
30 Mirka Mettinen 2002 Cetus Espoo +0.77 1:14.48 +8.99
50m: 34.75
100m: 1:14.48
(39.73)
31 Enni Lahtinen 2002 Uinti Tampere +0.75 1:14.62 +9.13
50m: 35.21
100m: 1:14.62
(39.41)
32 Oona Ahinko 2001 Vesihelmen Uimaseura +0.81 1:15.26 +9.77
50m: 35.79
100m: 1:15.26
(39.47)
33 Julia Sottinen 2000 Porin Uimaseura +0.79 1:15.54 +10.05
50m: 35.60
100m: 1:15.54
(39.94)
34 Siiri Pellinen 2003 Swimming Jyväskylä +0.85 1:15.68 +10.19
50m: 36.07
100m: 1:15.68
(39.61)
35 Alexandra Pihlajamäki 1998 Kokkolan Uimaseura +0.80 1:15.83 +10.34
50m: 35.07
100m: 1:15.83
(40.76)
36 Peppi Vesalainen 2004 Helsingfors Simsällskap +0.79 1:15.86 +10.37
50m: 35.77
100m: 1:15.86
(40.09)
37 Jenny Nieminen 2001 Hyvinkään Uimaseura +0.68 1:15.95 +10.46
50m: 34.91
100m: 1:15.95
(41.04)
38 Aino Kontiainen 2002 Uinti Hyvinkää +0.80 1:16.08 +10.59
50m: 36.04
100m: 1:16.08
(40.04)
39 Ella Lammi 1998 TaTu Tampere +0.72 1:16.09 +10.60
50m: 34.90
100m: 1:16.09
(41.19)
40 Senni Tuominen 2003 Vesihelmen Uimaseura +0.82 1:16.49 +11.00
50m: 35.86
100m: 1:16.49
(40.63)
41 Saana Vähämaa 2002 Rauman Uimaseura +0.71 1:16.78 +11.29
50m: 35.51
100m: 1:16.78
(41.27)
42 Emma Hämäläinen 2003 Vieskan Uimarit +0.66 1:16.84 +11.35
50m: 35.77
100m: 1:16.84
(41.07)
43 Madeleine Hiltunen 2003 Oulun Uinti 1906 +0.74 1:17.28 +11.79
50m: 36.44
100m: 1:17.28
(40.84)
44 Milla-lotta Tapanainen 2003 Cetus Espoo +0.79 1:17.70 +12.21
50m: 36.43
100m: 1:17.70
(41.27)
45 Sofia Nurkkala 2004 Kokkolan Uimaseura +0.73 1:17.79 +12.30
50m: 37.43
100m: 1:17.79
(40.36)
46 Saija Mikkonen 2001 Helsingfors Simsällskap +0.76 1:18.12 +12.63
50m: 36.43
100m: 1:18.12
(41.69)
47 Emma Jormanainen 2003 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.76 1:18.24 +12.75
50m: 36.87
100m: 1:18.24
(41.37)
48 Greta Beszteri 2004 Cetus Espoo +0.79 1:18.64 +13.15
50m: 36.08
100m: 1:18.64
(42.56)
49 Helmi Lehtonen 2004 Järvenpään Uintiklubi +0.72 1:19.32 +13.83
50m: 36.48
100m: 1:19.32
(42.84)
50 Pinja Partinen 1999 Kampuksen Plaani +0.85 1:20.23 +14.74
50m: 36.93
100m: 1:20.23
(43.30)
- Riika Huttula 2001 Oulun Lohet +0.60 DSQ 4.4
Event official at: 11/15/2018 10:54:01 AM
Event 5, 100m Rintauinti Naiset - Finaali
SE 1:04.25 Jenna Laukkanen 1995 SCV FIN Copenhagen, DEN 12/15/2017
NSE 1:06.04 Silja Känsäkoski 1997 OU FIN Upplands Väsby, SWE 12/12/2014
ME 1:02.36 Alia Atkinson 1988 Jamaica JAM Chartres FRA 8/26/2016
EE 1:02.36 Ruta MEILUTYTE 1997 LTU LTU Moscow, RUS 10/12/2013
NME 1:02.36
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ida Hulkko 1998 TaTu Tampere +0.71 1:05.73
50m: 31.13
100m: 1:05.73
(34.60)
2 Jenna Laukkanen 1995 Swimming Club Vuokatti +0.66 1:06.31 +0.58
50m: 30.91
100m: 1:06.31
(35.40)
3 Veera Kivirinta 1995 Oulun Uinti 1906 +0.76 1:07.57 +1.84
50m: 31.36
100m: 1:07.57
(36.21)
4 Hanna Kareinen 2000 Helsingfors Simsällskap +0.66 1:08.23 +2.50
50m: 31.96
100m: 1:08.23
(36.27)
5 Rebekka Luoto 2003 Raision Urheilijat +0.78 1:10.04 +4.31
50m: 32.69
100m: 1:10.04
(37.35)
6 Nelli Ohvo 2001 Cetus Espoo +0.75 1:11.06 +5.33
50m: 33.00
100m: 1:11.06
(38.06)
7 Iida Reini 2000 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.67 1:11.24 +5.51
50m: 33.07
100m: 1:11.24
(38.17)
8 Siiri Einiö 2003 Gladius Kirkkonummi +0.73 1:11.42 +5.69
50m: 32.88
100m: 1:11.42
(38.54)
9 Senni Jouhten 2002 Kempeleen Pyrintö +0.81 1:12.11 +6.38
50m: 34.34
100m: 1:12.11
(37.77)
10 Roosa Mäkinen 1999 Uinti Tampere +0.76 1:12.25 +6.52
50m: 34.14
100m: 1:12.25
(38.11)
11 Emilia Flyckt 2001 Cetus Espoo +0.74 1:12.37 +6.64
50m: 34.18
100m: 1:12.37
(38.19)
12 Emilia Eloranta 1997 Cetus Espoo +0.72 1:12.53 +6.80
50m: 33.96
100m: 1:12.53
(38.57)
13 Sofia Lehtinen 2000 Cetus Espoo +0.79 1:12.70 +6.97
50m: 34.30
100m: 1:12.70
(38.40)
14 Alisa Ponomareva 1991 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.64 1:12.86 +7.13
50m: 34.19
100m: 1:12.86
(38.67)
15 Charlotta Edelman 2001 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.72 1:13.94 +8.21
50m: 34.39
100m: 1:13.94
(39.55)
16 Lotta Hämäläinen 1998 Helsingfors Simsällskap +0.73 1:14.59 +8.86
50m: 35.04
100m: 1:14.59
(39.55)
Event official at: 11/15/2018 6:37:19 PM
Event 5, 100m Rintauinti Naiset - Swim off
SE 1:04.25 Jenna Laukkanen 1995 SCV FIN Copenhagen, DEN 12/15/2017
NSE 1:06.04 Silja Känsäkoski 1997 OU FIN Upplands Väsby, SWE 12/12/2014
ME 1:02.36 Alia Atkinson 1988 Jamaica JAM Chartres FRA 8/26/2016
EE 1:02.36 Ruta MEILUTYTE 1997 LTU LTU Moscow, RUS 10/12/2013
NME 1:02.36
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Roosa Mäkinen 1999 Uinti Tampere 1:11.42
50m: 33.49
100m: 1:11.42
(37.93)
2 Sofia Lehtinen 2000 Cetus Espoo 1:13.06 +1.64
50m: 34.01
100m: 1:13.06
(39.05)
Event official at: 11/15/2018 12:49:18 PM
Event 6, 100m Rintauinti Naiset SB1-14 - Finaali
Rank Name Born Club R.T. WPS Time Diff
1 Jessika Markkanen 1999 Helsingfors Simsällskap +0.77 608 1:37.83 SB8
50m: 47.01
100m: 1:37.83
(50.82)
2 Meri-maari Mäkinen 1992 Vanders +0.84 434 2:00.94 +23.11 SB7
50m: 57.34
100m: 2:00.94
(1:03.60)
3 Susanna Halme 1996 ORCA Helsinki +0.94 372 1:42.36 +4.53 SB12
50m: 47.64
100m: 1:42.36
(54.72)
Event official at: 11/15/2018 10:58:45 AM
Event 7, 100m Vapaauinti Miehet - Alkukilpailu
SE 47.55 Matias Koski 1994 Georgia U. FIN Windsor, CAN 12/10/2016
NSE 48.59 Severi Allonen 1991 SWIM FIN Jyväskylä 10/31/2009
ME 44.94 Amaury Leveaux 1985 France FRA Rijeka CRO 12/13/2008
EE 44.94 Amaury LEVEAUX 1985 FRA FRA Rijeka, CRO 12/13/2008
NME 46.12 Kyle Chalmers 1998 Australia AUS Tokyo JPN 10/25/2016
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Anton Herrala 1993 TaTu Tampere +0.74 50.40 Q
50m: 24.30
100m: 50.40
(26.10)
2 Niko Mäkelä 1998 Riihimäen Uimaseura +0.61 50.55 +0.15 Q
50m: 24.20
100m: 50.55
(26.35)
3 Ronny Brännkärr 2002 Kemin Työväen Uimarit +0.84 50.62 +0.22 Q
50m: 24.30
100m: 50.62
(26.32)
3 Riku Pöytäkivi 1993 Helsingfors Simsällskap +0.71 50.62 +0.22 Q
50m: 24.56
100m: 50.62
(26.06)
5 Matti Mattsson 1993 Porin Uimaseura +0.67 50.96 +0.56 Q
50m: 24.50
100m: 50.96
(26.46)
6 Alexey Belfer 2000 ORCA Helsinki +0.65 50.97 +0.57 Q
50m: 24.76
100m: 50.97
(26.21)
7 Janne Markus Markkanen 1994 Swimming Jyväskylä +0.68 51.25 +0.85 -
50m: 24.41
100m: 51.25
(26.84)
8 Veeti Ruohtula 2001 Joensuun Uimaseura +0.65 51.30 +0.90 Q
50m: 24.26
100m: 51.30
(27.04)
9 Kalle Mäkinen 2002 Vanders +0.80 51.32 +0.92 Q
50m: 24.49
100m: 51.32
(26.83)