Results
Suomen lyhyen radan mestaruuskilpailut 2018
Organizer:
Place: Vaasan Uimahalli Vaasan Uimaseura - Vasa Simsällskap
Pool: 25m Competition Date: marras 15, 2018 to marras 18, 2018
Event 1, Nuoret 4x50m Vapaauinti Seka  - Final
Rank Name Born Club FINA Time Diff
1 HSS 1 2000 Helsingfors Simsällskap 1:37.32
Leevi Lehti 2000 00A000 +0.63 23.26 23.26
Santeri Hölttä 2000 00A236 +0.19 22.92 46.18
Laura Lahtinen 2003 03A386 +0.32 25.24 1:11.42
Vilma Oura 2001 01A310 +0.22 25.90 1:37.32
2 UiTa 1 2002 Uinti Tampere 1:40.28 +2.96
Jakob Sievers 2000 00A730 +0.70 23.56 23.56
Mila Manner 2001 01A167 +0.16 26.60 50.16
Emma Von Dickoff 2002 02A117 +0.28 26.64 1:16.80
Tatu Hörkkö 2001 01A394 +0.14 23.48 1:40.28
3 Cetus 1 2000 Cetus Espoo 1:40.38 +3.06
Roni Kallström 2001 01A092 +0.65 23.43 23.43
Eemil Kylmä 2001 01A631 +0.25 24.34 47.77
Emilia Flyckt 2001 01A649 +0.41 26.32 1:14.09
Peppi Siirtola 2002 02A144 +0.24 26.29 1:40.38
4 ÅSK 1 2000 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku 1:40.95 +3.63
Santeri Herpola 2003 03A188 +0.71 24.17 24.17
Oskari Hynynen 2001 01A113 +0.06 24.72 48.89
Sini Silvennoinen 2002 02A080 +0.24 25.51 1:14.40
Paula Peltola 2001 01B032 +0.41 26.55 1:40.95
5 Swim 2000 Swimming Jyväskylä 1:41.35 +4.03
Alexander Kislitsyn 2001 01A981 +0.66 24.46 24.46
Atte Lindholm 2001 01A874 +0.36 24.37 48.83
Mia Pentti 2002 02A018 +0.18 25.63 1:14.46
Viivi Merisalo 2002 02A419 +0.27 26.89 1:41.35
6 Vanders seka 2000 Vanders 1:42.01 +4.69
Kalle Mäkinen 2002 02A088 +0.81 23.39 23.39
Matias Hjelm 2002 02A098 +0.17 23.63 47.02
Milla Nikkanen 2002 02A124 +0.32 27.65 1:14.67
Liinu Louhikoski 2004 04A046 +0.09 27.34 1:42.01
7 HSS 2 2000 Helsingfors Simsällskap 1:42.51 +5.19
Lari Tumanoff 2003 03A150 +0.71 24.61 24.61
Niki Karlsson 2000 00A065 +0.35 23.69 48.30
Lotta Pälsi 2004 04A147 +0.45 27.17 1:15.47
Peppi Vesalainen 2004 04B162 +0.44 27.04 1:42.51
8 Cetus 2 2000 Cetus Espoo 1:43.97 +6.65
Mihail Khanoukaev 2002 02A241 +0.60 24.95 24.95
Tuomas Jokinen 2001 01A556 +0.43 24.41 49.36
Siri Auvinen 2002 02A342 +0.29 26.90 1:16.26
Tuuli Pippuri 2005 05A146 +0.28 27.71 1:43.97
9 UiTa 2 2002 Uinti Tampere 1:44.79 +7.47
Olli Rautaporras 2000 00A795 +0.66 24.87 24.87
Ina Pollari 2002 02A035 +0.27 27.68 52.55
Enni Lahtinen 2002 02A363 +0.19 27.45 1:20.00
Tatu Hapuoja 2003 03A010 +0.33 24.79 1:44.79
10 ÅSK 2 2000 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku 1:44.98 +7.66
Lauri Elomaa 2000 00A761 +0.65 24.78 24.78
Jesper Lietzén 2002 02A171 +0.27 25.16 49.94
Oona Laakso 2002 02A301 +0.34 27.31 1:17.25
Minka Halava 2001 01A844 +0.17 27.73 1:44.98
11 VUS-VSS 2000 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls 1:45.09 +7.77
Claes Fjellström 2001 01A078 +0.71 25.44 25.44
Alex Lydman 2003 03A218 +0.48 24.42 49.86
Petra Kivi 2003 03A153 +0.36 27.58 1:17.44
Pirita Hautala 2004 04B022 +0.14 27.65 1:45.09
12 Cetus 3 2000 Cetus Espoo 1:45.69 +8.37
Isak Gramén 2001 01B058 +0.70 24.95 24.95
Joel Knaapi 2001 01A132 +0.22 24.73 49.68
Charlotte Ingberg 2002 02A370 +0.79 28.56 1:18.24
Helmi Tossavainen 2002 02A572 +0.16 27.45 1:45.69
Event 2, 400m Vapaauinti Naiset Nuoret - Final
SE 4:10.60 Laura Lajunen 1992 SKN FIN Tukholma, SWE 11/20/2014
NSE 4:11.90 Laura Lahtinen 2003 FIN Vaasan Uimahalli FIN 11/15/2018
ME 3:53.97 Jianjiahe Wang 2002 China CHN Budapest HUN 10/4/2018
EE 3:54.52 Mireia BELMONTE 1990 ESP ESP Berlin, GER 8/11/2013
NME 3:53.97 Jianjiahe Wang 2002 China CHN Budapest HUN 10/4/2018
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Laura Lahtinen 2003 Helsingfors Simsällskap +0.75 4:15.15 Q
50m: 29.87
100m: 1:01.76
(31.89)
150m: 1:33.49
(31.73)
200m: 2:05.15
(31.66)
250m: 2:37.14
(31.99)
300m: 3:09.74
(32.60)
350m: 3:42.96
(33.22)
400m: 4:15.15
(32.19)
2 Petra Ansaranta 2004 Oulun Uinti 1906 +0.88 4:20.55 +5.40 Q
50m: 30.21
100m: 1:03.06
(32.85)
150m: 1:36.41
(33.35)
200m: 2:09.11
(32.70)
250m: 2:42.40
(33.29)
300m: 3:15.86
(33.46)
350m: 3:48.77
(32.91)
400m: 4:20.55
(31.78)
3 Emma Koiranen 2001 Helsingfors Simsällskap +0.80 4:22.53 +7.38 Q
50m: 30.35
100m: 1:02.93
(32.58)
150m: 1:35.52
(32.59)
200m: 2:08.66
(33.14)
250m: 2:42.17
(33.51)
300m: 3:15.83
(33.66)
350m: 3:49.65
(33.82)
400m: 4:22.53
(32.88)
4 Mathilda Puutio 2003 Oulun Uinti 1906 +0.76 4:24.57 +9.42 Q
50m: 31.12
100m: 1:04.62
(33.50)
150m: 1:38.72
(34.10)
200m: 2:12.29
(33.57)
250m: 2:45.42
(33.13)
300m: 3:18.62
(33.20)
350m: 3:51.77
(33.15)
400m: 4:24.57
(32.80)
5 Venla Säntti 2003 Oulun Uinti 1906 +0.78 4:25.56 +10.41 Q
50m: 31.47
100m: 1:05.13
(33.66)
150m: 1:39.17
(34.04)
200m: 2:13.37
(34.20)
250m: 2:45.73
(32.36)
300m: 3:18.48
(32.75)
350m: 3:51.97
(33.49)
400m: 4:25.56
(33.59)
6 Helene Hirvonen 2001 Helsingfors Simsällskap +0.73 4:25.67 +10.52
50m: 30.95
100m: 1:04.28
(33.33)
150m: 1:37.94
(33.66)
200m: 2:11.81
(33.87)
250m: 2:45.61
(33.80)
300m: 3:19.41
(33.80)
350m: 3:53.15
(33.74)
400m: 4:25.67
(32.52)
7 Aino-kaisa Paatos 2004 Raision Urheilijat +0.75 4:27.55 +12.40
50m: 30.63
100m: 1:04.81
(34.18)
150m: 1:39.64
(34.83)
200m: 2:14.07
(34.43)
250m: 2:47.72
(33.65)
300m: 3:21.62
(33.90)
350m: 3:55.27
(33.65)
400m: 4:27.55
(32.28)
8 Irene Mäkilä 2004 Raision Urheilijat +0.74 4:29.85 +14.70
50m: 31.42
100m: 1:05.62
(34.20)
150m: 1:40.11
(34.49)
200m: 2:14.36
(34.25)
250m: 2:48.51
(34.15)
300m: 3:22.69
(34.18)
350m: 3:56.78
(34.09)
400m: 4:29.85
(33.07)
9 Anni Savolainen 2002 Cetus Espoo +0.83 4:31.82 +16.67
50m: 31.53
100m: 1:04.70
(33.17)
150m: 1:38.78
(34.08)
200m: 2:13.08
(34.30)
250m: 2:47.82
(34.74)
300m: 3:22.94
(35.12)
350m: 3:58.10
(35.16)
400m: 4:31.82
(33.72)
10 Jemilia Haapakoski 2002 Swimming Club Vuokatti +0.78 4:33.94 +18.79
50m: 31.15
100m: 1:05.58
(34.43)
150m: 1:40.38
(34.80)
200m: 2:14.91
(34.53)
250m: 2:49.55
(34.64)
300m: 3:24.34
(34.79)
350m: 3:59.53
(35.19)
400m: 4:33.94
(34.41)
11 Tuuli Pippuri 2005 Cetus Espoo +0.73 4:34.01 +18.86
50m: 32.41
100m: 1:06.72
(34.31)
150m: 1:41.52
(34.80)
200m: 2:16.60
(35.08)
250m: 2:51.36
(34.76)
300m: 3:25.85
(34.49)
350m: 4:00.19
(34.34)
400m: 4:34.01
(33.82)
12 Mikaela Kulmala 2001 Riihimäen Uimaseura +0.73 4:34.03 +18.88
50m: 31.67
100m: 1:06.86
(35.19)
150m: 1:41.81
(34.95)
200m: 2:16.82
(35.01)
250m: 2:51.66
(34.84)
300m: 3:26.41
(34.75)
350m: 4:00.81
(34.40)
400m: 4:34.03
(33.22)
13 Iida-maria Laine 2001 Oulun Uinti 1906 +0.85 4:34.49 +19.34
50m: 30.88
100m: 1:04.80
(33.92)
150m: 1:39.44
(34.64)
200m: 2:14.64
(35.20)
250m: 2:49.38
(34.74)
300m: 3:24.49
(35.11)
350m: 3:59.58
(35.09)
400m: 4:34.49
(34.91)
14 Helmi Heinonen 2002 Aurajoen Uinti +0.77 4:35.38 +20.23
50m: 31.70
100m: 1:06.67
(34.97)
150m: 1:41.78
(35.11)
200m: 2:16.24
(34.46)
250m: 2:51.14
(34.90)
300m: 3:26.25
(35.11)
350m: 4:01.18
(34.93)
400m: 4:35.38
(34.20)
15 Jutta Jauhiainen 2004 Cetus Espoo +0.83 4:36.67 +21.52
50m: 32.14
100m: 1:07.39
(35.25)
150m: 1:43.00
(35.61)
200m: 2:18.11
(35.11)
250m: 2:53.40
(35.29)
300m: 3:28.30
(34.90)
350m: 4:02.88
(34.58)
400m: 4:36.67
(33.79)
16 Emma Johansson 2003 Cetus Espoo +0.78 4:38.78 +23.63
50m: 32.45
100m: 1:07.50
(35.05)
150m: 1:43.15
(35.65)
200m: 2:18.56
(35.41)
250m: 2:53.69
(35.13)
300m: 3:28.93
(35.24)
350m: 4:04.16
(35.23)
400m: 4:38.78
(34.62)
17 Saga Kovanen 2004 Cetus Espoo +0.74 4:38.84 +23.69
50m: 32.27
100m: 1:07.34
(35.07)
150m: 1:43.09
(35.75)
200m: 2:19.09
(36.00)
250m: 2:54.48
(35.39)
300m: 3:29.56
(35.08)
350m: 4:04.66
(35.10)
400m: 4:38.84
(34.18)
18 Heta Känkänen 2001 Porin Uimaseura +0.70 4:38.95 +23.80
50m: 31.22
100m: 1:05.17
(33.95)
150m: 1:39.95
(34.78)
200m: 2:15.46
(35.51)
250m: 2:51.04
(35.58)
300m: 3:26.95
(35.91)
350m: 4:03.19
(36.24)
400m: 4:38.95
(35.76)
19 Pippi Nordström 2001 Helsingin Uimarit +0.75 4:39.01 +23.86
50m: 30.73
100m: 1:05.49
(34.76)
150m: 1:40.73
(35.24)
200m: 2:15.98
(35.25)
250m: 2:51.51
(35.53)
300m: 3:27.24
(35.73)
350m: 4:03.61
(36.37)
400m: 4:39.01
(35.40)
20 Aliina Karvonen 2004 Simmis Wanda +0.75 4:39.44 +24.29
50m: 31.96
100m: 1:07.09
(35.13)
150m: 1:42.98
(35.89)
200m: 2:19.00
(36.02)
250m: 2:54.82
(35.82)
300m: 3:30.40
(35.58)
350m: 4:05.80
(35.40)
400m: 4:39.44
(33.64)
21 Minka Halava 2001 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.69 4:42.01 +26.86
50m: 31.17
100m: 1:05.75
(34.58)
150m: 1:41.82
(36.07)
200m: 2:17.64
(35.82)
250m: 2:53.94
(36.30)
300m: 3:30.55
(36.61)
350m: 4:06.74
(36.19)
400m: 4:42.01
(35.27)
22 Peppi Pinomäki 2002 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.67 4:42.38 +27.23
50m: 31.52
100m: 1:05.88
(34.36)
150m: 1:41.23
(35.35)
200m: 2:16.93
(35.70)
250m: 2:53.16
(36.23)
300m: 3:29.88
(36.72)
350m: 4:06.43
(36.55)
400m: 4:42.38
(35.95)
23 Kira Lindroos 2005 Cetus Espoo +0.77 4:44.88 +29.73
50m: 32.91
100m: 1:08.58
(35.67)
150m: 1:45.14
(36.56)
200m: 2:21.82
(36.68)
250m: 2:57.64
(35.82)
300m: 3:33.45
(35.81)
350m: 4:09.75
(36.30)
400m: 4:44.88
(35.13)
24 Venla Salminen 2002 Helsingfors Simsällskap +0.78 4:45.69 +30.54
50m: 31.17
100m: 1:06.03
(34.86)
150m: 1:41.78
(35.75)
200m: 2:18.00
(36.22)
250m: 2:54.86
(36.86)
300m: 3:31.91
(37.05)
350m: 4:09.50
(37.59)
400m: 4:45.69
(36.19)
25 Senni Mattila 2003 Porin Uimaseura +0.74 4:46.06 +30.91
50m: 30.95
100m: 1:05.31
(34.36)
150m: 1:41.31
(36.00)
200m: 2:17.83
(36.52)
250m: 2:54.48
(36.65)
300m: 3:31.87
(37.39)
350m: 4:09.30
(37.43)
400m: 4:46.06
(36.76)
Event official at: 11/15/2018 10:12:56 AM
Event 4, 200m Perhosuinti Miehet Nuoret - Final
SE 1:55.11 Tero Välimaa 1978 Väsby FIN Malmö 3/11/2004
NSE 1:57.26 Jani Sievinen 1974 NumKis FIN Kuopio 1/19/1992
ME 1:48.56 1992 South Africa RSA Singapore SGP 11/5/2013
EE 1:49.46 Nikolay SKVORTSOV 1984 RUS RUS Istanbur, TUR 12/12/2009
NME 1:51.30
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Erik Nurmi 2001 Vanders +0.81 2:04.12 -
50m: 26.69
100m: 57.58
(30.89)
150m: 1:29.71
(32.13)
200m: 2:04.12
(34.41)
2 Topias Nygård 2000 Oulun Uinti 1906 +0.65 2:06.30 +2.18 Q
50m: 28.78
100m: 1:02.11
(33.33)
150m: 1:34.71
(32.60)
200m: 2:06.30
(31.59)
3 Jesper Lietzén 2002 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.69 2:06.39 +2.27 -
50m: 28.59
100m: 1:00.41
(31.82)
150m: 1:33.12
(32.71)
200m: 2:06.39
(33.27)
4 Aleksi Koprinen 2003 Helsingfors Simsällskap +0.73 2:07.45 +3.33 Q
50m: 28.29
100m: 1:00.38
(32.09)
150m: 1:33.38
(33.00)
200m: 2:07.45
(34.07)
5 Mohamed Ezzat 2001 Aurajoen Uinti +0.61 2:07.92 +3.80 Q
50m: 27.78
100m: 59.83
(32.05)
150m: 1:33.77
(33.94)
200m: 2:07.92
(34.15)
6 Claes Fjellström 2001 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.74 2:10.22 +6.10 Q
50m: 27.99
100m: 1:00.45
(32.46)
150m: 1:34.39
(33.94)
200m: 2:10.22
(35.83)
7 Miiro Vartiainen 2001 Joensuun Uimaseura +0.69 2:12.41 +8.29 Q
50m: 29.30
100m: 1:02.93
(33.63)
150m: 1:37.41
(34.48)
200m: 2:12.41
(35.00)
8 Alexander Kislitsyn 2001 Swimming Jyväskylä +0.62 2:12.66 +8.54
50m: 29.13
100m: 1:03.34
(34.21)
150m: 1:38.05
(34.71)
200m: 2:12.66
(34.61)
9 Arttu Mäenpää 2003 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.65 2:12.84 +8.72
50m: 28.39
100m: 1:01.33
(32.94)
150m: 1:36.32
(34.99)
200m: 2:12.84
(36.52)
10 Wäinö Koskinen 2002 Uinti Tampere +0.67 2:14.26 +10.14
50m: 28.93
100m: 1:01.24
(32.31)
150m: 1:35.97
(34.73)
200m: 2:14.26
(38.29)
11 Luukas Vainio 2003 Cetus Espoo +0.75 2:14.53 +10.41
50m: 30.16
100m: 1:04.87
(34.71)
150m: 1:39.85
(34.98)
200m: 2:14.53
(34.68)
12 Eemeli Leinonen 2002 Uinti Tampere +0.78 2:15.32 +11.20
50m: 29.40
100m: 1:03.15
(33.75)
150m: 1:38.62
(35.47)
200m: 2:15.32
(36.70)
13 Lauri Törmä 2000 Porin Uimaseura +0.69 2:15.91 +11.79
50m: 30.62
100m: 1:05.91
(35.29)
150m: 1:40.89
(34.98)
200m: 2:15.91
(35.02)
14 Noa Mäkelä 2001 Oulun Uinti 1906 +0.81 2:20.08 +15.96
50m: 30.44
100m: 1:05.47
(35.03)
150m: 1:41.38
(35.91)
200m: 2:20.08
(38.70)
Event official at: 11/15/2018 10:29:17 AM
Event 5, 100m Rintauinti Naiset Nuoret - Final
SE 1:04.25 Jenna Laukkanen 1995 SCV FIN Copenhagen, DEN 12/15/2017
NSE 1:06.04 Silja Känsäkoski 1997 OU FIN Upplands Väsby, SWE 12/12/2014
ME 1:02.36 Alia Atkinson 1988 Jamaica JAM Chartres FRA 8/26/2016
EE 1:02.36 Ruta MEILUTYTE 1997 LTU LTU Moscow, RUS 10/12/2013
NME 1:02.36
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Laura Lahtinen 2003 Helsingfors Simsällskap +0.76 1:08.80 -
50m: 32.79
100m: 1:08.80
(36.01)
2 Rebekka Luoto 2003 Raision Urheilijat +0.77 1:10.22 +1.42 Q
50m: 33.16
100m: 1:10.22
(37.06)
3 Siiri Einiö 2003 Gladius Kirkkonummi +0.71 1:11.04 +2.24 Q
50m: 33.37
100m: 1:11.04
(37.67)
4 Nelli Ohvo 2001 Cetus Espoo +0.78 1:11.26 +2.46 Q
50m: 33.56
100m: 1:11.26
(37.70)
5 Anniina Murto 2001 Porin Uimaseura +0.72 1:11.50 +2.70 -
50m: 33.21
100m: 1:11.50
(38.29)
6 Emilia Flyckt 2001 Cetus Espoo +0.69 1:12.37 +3.57 Q
50m: 33.69
100m: 1:12.37
(38.68)
7 Senni Jouhten 2002 Kempeleen Pyrintö +0.82 1:12.38 +3.58 Q
50m: 33.91
100m: 1:12.38
(38.47)
8 Charlotta Edelman 2001 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.70 1:12.41 +3.61 Q
50m: 33.18
100m: 1:12.41
(39.23)
9 Sini Silvennoinen 2002 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.61 1:13.29 +4.49 -
50m: 34.25
100m: 1:13.29
(39.04)
10 Emma Uusküla 2002 Raision Urheilijat +0.83 1:13.60 +4.80
50m: 34.62
100m: 1:13.60
(38.98)
11 Minja Lukkari 2003 Oulun Uinti 1906 +0.70 1:13.61 +4.81
50m: 34.45
100m: 1:13.61
(39.16)
12 Aida Pasma 2003 Riihimäen Uimaseura +0.73 1:13.81 +5.01
50m: 34.42
100m: 1:13.81
(39.39)
13 Janna Appelberg 2001 Helsingfors Simsällskap +0.73 1:14.09 +5.29
50m: 34.47
100m: 1:14.09
(39.62)
14 Emma Von Dickoff 2002 Uinti Tampere +0.77 1:14.33 +5.53
50m: 34.44
100m: 1:14.33
(39.89)
15 Olga Emilia Mattila 2004 Oulun Uinti 1906 +0.80 1:14.47 +5.67
50m: 35.97
100m: 1:14.47
(38.50)
16 Mirka Mettinen 2002 Cetus Espoo +0.77 1:14.48 +5.68
50m: 34.75
100m: 1:14.48
(39.73)
17 Enni Lahtinen 2002 Uinti Tampere +0.75 1:14.62 +5.82
50m: 35.21
100m: 1:14.62
(39.41)
18 Oona Ahinko 2001 Vesihelmen Uimaseura +0.81 1:15.26 +6.46
50m: 35.79
100m: 1:15.26
(39.47)
19 Siiri Pellinen 2003 Swimming Jyväskylä +0.85 1:15.68 +6.88
50m: 36.07
100m: 1:15.68
(39.61)
20 Peppi Vesalainen 2004 Helsingfors Simsällskap +0.79 1:15.86 +7.06
50m: 35.77
100m: 1:15.86
(40.09)
21 Jenny Nieminen 2001 Hyvinkään Uimaseura +0.68 1:15.95 +7.15
50m: 34.91
100m: 1:15.95
(41.04)
22 Aino Kontiainen 2002 Uinti Hyvinkää +0.80 1:16.08 +7.28
50m: 36.04
100m: 1:16.08
(40.04)
23 Senni Tuominen 2003 Vesihelmen Uimaseura +0.82 1:16.49 +7.69
50m: 35.86
100m: 1:16.49
(40.63)
24 Saana Vähämaa 2002 Rauman Uimaseura +0.71 1:16.78 +7.98
50m: 35.51
100m: 1:16.78
(41.27)
25 Emma Hämäläinen 2003 Vieskan Uimarit +0.66 1:16.84 +8.04
50m: 35.77
100m: 1:16.84
(41.07)
26 Madeleine Hiltunen 2003 Oulun Uinti 1906 +0.74 1:17.28 +8.48
50m: 36.44
100m: 1:17.28
(40.84)
27 Milla-lotta Tapanainen 2003 Cetus Espoo +0.79 1:17.70 +8.90
50m: 36.43
100m: 1:17.70
(41.27)
28 Sofia Nurkkala 2004 Kokkolan Uimaseura +0.73 1:17.79 +8.99
50m: 37.43
100m: 1:17.79
(40.36)
29 Saija Mikkonen 2001 Helsingfors Simsällskap +0.76 1:18.12 +9.32
50m: 36.43
100m: 1:18.12
(41.69)
30 Emma Jormanainen 2003 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.76 1:18.24 +9.44
50m: 36.87
100m: 1:18.24
(41.37)
31 Greta Beszteri 2004 Cetus Espoo +0.79 1:18.64 +9.84
50m: 36.08
100m: 1:18.64
(42.56)
32 Helmi Lehtonen 2004 Järvenpään Uintiklubi +0.72 1:19.32 +10.52
50m: 36.48
100m: 1:19.32
(42.84)
- Riika Huttula 2001 Oulun Lohet +0.60 DSQ 4.4
Event official at: 11/15/2018 10:54:01 AM
Event 7, 100m Vapaauinti Miehet Nuoret - Final
SE 47.55 Matias Koski 1994 Georgia U. FIN Windsor, CAN 12/10/2016
NSE 48.59 Severi Allonen 1991 SWIM FIN Jyväskylä 10/31/2009
ME 44.94 Amaury Leveaux 1985 France FRA Rijeka CRO 12/13/2008
EE 44.94 Amaury LEVEAUX 1985 FRA FRA Rijeka, CRO 12/13/2008
NME 46.12 Kyle Chalmers 1998 Australia AUS Tokyo JPN 10/25/2016
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Ronny Brännkärr 2002 Kemin Työväen Uimarit +0.84 50.62 Q
50m: 24.30
100m: 50.62
(26.32)
2 Alexey Belfer 2000 ORCA Helsinki +0.65 50.97 +0.35 Q
50m: 24.76
100m: 50.97
(26.21)
3 Veeti Ruohtula 2001 Joensuun Uimaseura +0.65 51.30 +0.68 Q
50m: 24.26
100m: 51.30
(27.04)
4 Kalle Mäkinen 2002 Vanders +0.80 51.32 +0.70 Q
50m: 24.49
100m: 51.32
(26.83)
5 Roni Kallström 2001 Cetus Espoo +0.70 51.45 +0.83 Q
50m: 25.24
100m: 51.45
(26.21)
6 Jakob Sievers 2000 Uinti Tampere +0.70 51.77 +1.15 Q
50m: 24.71
100m: 51.77
(27.06)
7 Leevi Lehti 2000 Helsingfors Simsällskap +0.66 51.83 +1.21
50m: 25.13
100m: 51.83
(26.70)
7 Niki Karlsson 2000 Helsingfors Simsällskap +0.67 51.83 +1.21
50m: 24.72
100m: 51.83
(27.11)
9 Elias Herlevi 2000 Helsingfors Simsällskap +0.77 51.94 +1.32
50m: 24.94
100m: 51.94
(27.00)
10 Lassi Haimi 2003 Helsingfors Simsällskap +0.71 52.62 +2.00
50m: 25.75
100m: 52.62
(26.87)
11 Marcus Forsel 2003 Helsingfors Simsällskap +0.67 52.63 +2.01
50m: 25.26
100m: 52.63
(27.37)
12 Martti Tervanen 2000 Järvenpään Uintiklubi +0.66 52.75 +2.13
50m: 24.97
100m: 52.75
(27.78)
13 Lari Tumanoff 2003 Helsingfors Simsällskap +0.69 52.96 +2.34
50m: 25.14
100m: 52.96
(27.82)
14 Emil Perkkiö 2000 Helsingfors Simsällskap +0.70 53.03 +2.41
50m: 25.82
100m: 53.03
(27.21)
15 Oskari Aalto 2002 Helsingfors Simsällskap +0.72 53.19 +2.57
50m: 25.62
100m: 53.19
(27.57)
16 Petteri Haverinen 2001 Lahden Uimaseura +0.72 53.26 +2.64
50m: 25.68
100m: 53.26
(27.58)
16 Santeri Hölttä 2000 Helsingfors Simsällskap +0.67 53.26 +2.64
50m: 25.07
100m: 53.26
(28.19)
18 Viktor Thodin 2000 JS-PU, Jakobstad-Pietarsaari +0.69 53.32 +2.70
50m: 25.45
100m: 53.32
(27.87)
19 Eemil Kylmä 2001 Cetus Espoo +0.68 53.44 +2.82
50m: 25.79
100m: 53.44
(27.65)
20 Saku Romo 2000 Lahden Uimaseura +0.71 53.48 +2.86
50m: 25.91
100m: 53.48
(27.57)
21 Johan Krister Fredriksson 2003 Helsingfors Simsällskap +0.71 53.53 +2.91
50m: 25.72
100m: 53.53
(27.81)
22 Robin Söderholm 2002 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.70 53.61 +2.99
50m: 26.16
100m: 53.61
(27.45)
23 Veeti Haikonen 2001 Helsingfors Simsällskap +0.66 53.67 +3.05
50m: 25.80
100m: 53.67
(27.87)
24 Alex Lydman 2003 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.72 53.85 +3.23
50m: 26.01
100m: 53.85
(27.84)
25 Santeri Herpola 2003 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.69 54.11 +3.49
50m: 25.86
100m: 54.11
(28.25)
26 Tatu Hörkkö 2001 Uinti Tampere +0.62 54.17 +3.55
50m: 25.94
100m: 54.17
(28.23)
27 Isak Gramén 2001 Cetus Espoo +0.70 54.24 +3.62
50m: 25.78
100m: 54.24
(28.46)
28 Timi Torkkel 2001 Hämeenlinnan Uimaseura +0.74 54.27 +3.65
50m: 25.80
100m: 54.27
(28.47)
29 Topi Lukkarinen 2000 Swimming Club Rovaniemi +0.66 54.50 +3.88
50m: 25.87
100m: 54.50
(28.63)
30 Simon Ravals 2003 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.67 54.61 +3.99
50m: 25.60
100m: 54.61
(29.01)
30 Juho Porkkala 2001 Seinäjoen Uimarit-58 +0.72 54.61 +3.99
50m: 26.00
100m: 54.61
(28.61)
32 Luukas Vainio 2003 Cetus Espoo +0.76 54.62 +4.00
50m: 26.24
100m: 54.62
(28.38)
33 Rasmus Söderholm 2002 Helsingfors Simsällskap +0.69 54.63 +4.01
50m: 26.53
100m: 54.63
(28.10)
34 Jere Kekola 2000 Seinäjoen Uimarit-58 +0.70 54.80 +4.18
50m: 26.51
100m: 54.80
(28.29)
35 Ibrahim Ezzat 2002 Aurajoen Uinti +0.69 54.90 +4.28
50m: 25.64
100m: 54.90
(29.26)
36 Santeri Hulkko 2000 Lahden Uimaseura +0.77 55.01 +4.39
50m: 26.44
100m: 55.01
(28.57)
37 Henri Koski 2000 Gladius Kirkkonummi +0.83 55.38 +4.76
50m: 26.08
100m: 55.38
(29.30)
38 Joona Korhonen 2000 Uinti Tampere +0.77 55.53 +4.91
50m: 26.44
100m: 55.53
(29.09)
39 Aleksi Seger 2001 Octopus Lohja +0.71 55.58 +4.96
50m: 26.73
100m: 55.58
(28.85)
40 Elias Saarinen 2002 Riihimäen Uimaseura +0.76 55.97 +5.35
50m: 26.78
100m: 55.97
(29.19)
41 Jesse Anttila 2002 Kokkolan Uimaseura +0.77 56.03 +5.41
50m: 26.79
100m: 56.03
(29.24)
42 Tatu Hapuoja 2003 Uinti Tampere +0.71 56.10 +5.48
50m: 26.83
100m: 56.10
(29.27)
43 Leevi Luhtanen 2000 Porin Uimaseura +0.70 56.15 +5.53
50m: 26.67
100m: 56.15
(29.48)
44 Oskari Hynynen 2001 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.75 56.23 +5.61
50m: 26.73
100m: 56.23
(29.50)
45 Noa Mäkelä 2001 Oulun Uinti 1906 +0.79 56.37 +5.75
50m: 26.84
100m: 56.37
(29.53)
46 Jere Ruuhonen 2001 Lahden Uimaseura +0.66 56.52 +5.90
50m: 26.10
100m: 56.52
(30.42)
47 Akseli Hakala 2003 Uinti Tampere +0.71 56.54 +5.92
50m: 26.71
100m: 56.54
(29.83)
48 Lauri Törmä 2000 Porin Uimaseura +0.70 56.79 +6.17
50m: 27.55
100m: 56.79
(29.24)
Event official at: 11/15/2018 11:16:24 AM
Event 9, 200m Sekauinti Naiset Nuoret - Final
SE 2:10.51 Tanja Kylliäinen 1993 Louisville FIN Doha, QAT 12/6/2014
NSE 2:12.38 Emilia Pikkarainen 1992 VanVe FIN Jyväskylä 10/31/2009
ME 2:01.86 Katinka Hosszu 1989 Hungary HUN Doha QAT 12/6/2014
EE 2:03.20 Katinka HOSSZU 1989 HUN HUN Eindhoven, NED 8/7/2013
NME 2:04.64
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Mila Manner 2001 Uinti Tampere +0.69 2:19.26 Q
50m: 30.02
100m: 1:06.45
(36.43)
150m: 1:47.16
(40.71)
200m: 2:19.26
(32.10)
2 Lotta Pälsi 2004 Helsingfors Simsällskap +0.62 2:19.50 +0.24 Q
50m: 30.01
100m: 1:05.72
(35.71)
150m: 1:46.34
(40.62)
200m: 2:19.50
(33.16)
3 Raakel Bärlund 2001 Lahden Uimaseura +0.71 2:21.35 +2.09 Q
50m: 30.32
100m: 1:06.40
(36.08)
150m: 1:48.66
(42.26)
200m: 2:21.35
(32.69)
4 Madeleine Hiltunen 2003 Oulun Uinti 1906 +0.74 2:23.07 +3.81
50m: 30.55
100m: 1:07.38
(36.83)
150m: 1:49.37
(41.99)
200m: 2:23.07
(33.70)
5 Petra Kivi 2003 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.72 2:23.17 +3.91
50m: 30.90
100m: 1:07.08
(36.18)
150m: 1:49.54
(42.46)
200m: 2:23.17
(33.63)
6 Minka Halava 2001 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.67 2:24.98 +5.72
50m: 31.07
100m: 1:08.50
(37.43)
150m: 1:51.37
(42.87)
200m: 2:24.98
(33.61)
7 Emma Johansson 2003 Cetus Espoo +0.80 2:25.89 +6.63
50m: 32.32
100m: 1:10.34
(38.02)
150m: 1:51.86
(41.52)
200m: 2:25.89
(34.03)
8 Janna Appelberg 2001 Helsingfors Simsällskap +0.75 2:27.50 +8.24
50m: 31.92
100m: 1:12.46
(40.54)
150m: 1:53.67
(41.21)
200m: 2:27.50
(33.83)
9 Ina Pollari 2002 Uinti Tampere +0.68 2:27.68 +8.42
50m: 30.69
100m: 1:09.22
(38.53)
150m: 1:51.83
(42.61)
200m: 2:27.68
(35.85)
10 Riika Huttula 2001 Oulun Lohet +0.68 2:28.69 +9.43
50m: 32.01
100m: 1:11.51
(39.50)
150m: 1:54.05
(42.54)
200m: 2:28.69
(34.64)
11 Kira Lindroos 2005 Cetus Espoo +0.75 2:31.04 +11.78
50m: 33.94
100m: 1:14.31
(40.37)
150m: 1:57.07
(42.76)
200m: 2:31.04
(33.97)
12 Vera Vartiainen 2002 Järvenpään Uintiklubi +0.74 2:31.12 +11.86
50m: 31.33
100m: 1:09.92
(38.59)
150m: 1:55.57
(45.65)
200m: 2:31.12
(35.55)
13 Tuuli Pippuri 2005 Cetus Espoo +0.77 2:31.64 +12.38
50m: 32.77
100m: 1:12.87
(40.10)
150m: 1:57.05
(44.18)
200m: 2:31.64
(34.59)
14 Greta Beszteri 2004 Cetus Espoo +0.81 2:33.10 +13.84
50m: 33.08
100m: 1:14.94
(41.86)
150m: 1:57.53
(42.59)
200m: 2:33.10
(35.57)
15 Julia Koivisto 2002 Aurajoen Uinti +0.73 2:33.37 +14.11
50m: 31.79
100m: 1:10.47
(38.68)
150m: 1:57.59
(47.12)
200m: 2:33.37
(35.78)
- Siri Auvinen 2002 Cetus Espoo +0.63 DSQ 4.4
- Oona Laakso 2002 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.57 DSQ 4.4
- Emmi Kaunisto 2002 Porin Uimaseura +0.77 DSQ 9.1
Event official at: 11/15/2018 11:40:09 AM
Event 11, 50m Rintauinti Miehet Nuoret - Final
SE 26.43 Andrei Tuomola 1989 HSS FIN Windsor, CAN 12/10/2016
NSE 27.86 Jani Sievinen 1974 NumKis FIN Espoo 11/21/1992
ME 25.25 Cameron van der Burgh 1988 South Africa RSA Berlin GER 11/14/2009
EE 25.72 Fabio SCOZZOLI 1988 ITA ITA Berlin, GER 8/10/2013
NME 26.31 Nicolo' Martinenghi 1999 Italy ITA Copenhagen DEN 12/13/2017
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Roope Ruohtula 2000 Joensuun Uimaseura +0.67 28.84 -
2 Erik Nurmi 2001 Vanders +0.79 28.96 +0.12 Q
3 Tuomas Jokinen 2001 Cetus Espoo +0.67 29.13 +0.29 Q
4 Jakob Sievers 2000 Uinti Tampere +0.72 29.42 +0.58
5 Atte Pennanen 2001 Lahden Uimaseura +0.65 29.50 +0.66
6 Matias Hjelm 2002 Vanders +0.70 29.66 +0.82
7 Walentin Koskinen 2000 Uinti Tampere +0.63 29.80 +0.96
8 Eetu Malvela 2000 Kampuksen Plaani +0.75 29.86 +1.02
9 Lauri Elomaa 2000 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.68 29.92 +1.08
10 Eerikki Laitala 2001 Cetus Espoo +0.78 30.07 +1.23
11 Olli Rautaporras 2000 Uinti Tampere +0.70 30.13 +1.29
12 Atte Lindholm 2001 Swimming Jyväskylä +0.67 30.17 +1.33
13 Mihail Khanoukaev 2002 Cetus Espoo +0.63 30.25 +1.41
14 Marcus Forsel 2003 Helsingfors Simsällskap +0.66 30.34 +1.50
15 Davin Lindholm 2004 Helsingfors Simsällskap +0.80 30.40 +1.56
16 Timi Torkkel 2001 Hämeenlinnan Uimaseura +0.73 30.72 +1.88
17 Anton Nuottajärvi 2000 Cetus Espoo +0.77 30.76 +1.92
18 Ossi Kleimola 2001 Kouvolan Uimarit +0.65 30.79 +1.95
19 Juho Anttila 2000 Oulun Uinti 1906 +0.72 30.90 +2.06
20 Tatu Hörkkö 2001 Uinti Tampere +0.66 30.94 +2.10
21 Eetu Nyrhinen 2000 Uinti Tampere +0.64 31.04 +2.20
22 Pyry Nurminen 2001 Helsingfors Simsällskap +0.77 31.18 +2.34
23 Henri Koski 2000 Gladius Kirkkonummi +0.73 31.24 +2.40
24 Niilo Olander 2001 Borgå Simmare-Porvoon Uimarit +0.67 31.57 +2.73
25 Robin Söderholm 2002 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.69 31.58 +2.74
26 Joel Knaapi 2001 Cetus Espoo +0.69 31.62 +2.78
27 Joona Oksakari 2000 Vaasan Uimaseura-Vasa Simsälls +0.70 31.65 +2.81
28 Eetu Einto 2001 Vanders +0.69 31.72 +2.88
28 Juha Jernvall 2000 Uimaseura Aquila +0.64 31.72 +2.88
30 Oskari Ovaskainen 2000 Porin Uimaseura +0.70 31.77 +2.93
30 Hugo Enroth 2001 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.68 31.77 +2.93
32 Onni Kuronen 2000 Nokian Pyry +0.70 31.88 +3.04
33 Ohto Pihlajamäki 2001 Kuopion Uimaseura +0.67 31.96 +3.12
- Oskari Arvo 2002 Aurajoen Uinti DNS
Event official at: 11/15/2018 12:01:16 PM
Event 13, 50m Selkäuinti Naiset Nuoret - Final
SE 26.38 Mimosa Jallow 1994 Kampuksen Plaani FIN Vaasan Uimahalli FIN 11/15/2018
NSE 27.92 Lotta Upanne 1998 HSS FIN Netanya, ISR 12/5/2015
ME 25.67 Etiene Medeiros 1991 Brazil BRA Doha QAT 12/7/2014
EE 25.70 Sanja JOVANOVIC 1986 CRO CRO Istanbur, TUR 12/19/2009
NME 26.13
Rank Name Born Club R.T. FINA Time Diff
1 Vilma Oura 2001 Helsingfors Simsällskap +0.68 28.19 Q
2 Mia Pentti 2002 Swimming Jyväskylä +0.66 29.05 +0.86 Q
3 Peppi Siirtola 2002 Cetus Espoo +0.65 29.15 +0.96 Q
4 Emilie Pärnänen 2002 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.62 29.24 +1.05 Q
5 Paula Peltola 2001 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.74 29.37 +1.18 Q
6 Jenni Moisio 2002 Kampuksen Plaani +0.74 29.41 +1.22 Q
7 Vilma Iisalo 2001 Raision Urheilijat +0.76 29.69 +1.50 Q
8 Saana Liikonen 2001 Lahden Uimaseura +0.75 29.85 +1.66
9 Martta Nygård 2003 Oulun Uinti 1906 +0.69 30.22 +2.03
10 Saana Yritys 2003 Uinti Hyvinkää +0.74 30.42 +2.23
11 Madeleine Hiltunen 2003 Oulun Uinti 1906 +0.68 30.49 +2.30
12 Helmi Heinonen 2002 Aurajoen Uinti +0.69 30.65 +2.46
13 Siri Auvinen 2002 Cetus Espoo +0.65 30.70 +2.51
14 Sylvia Kuusisto 2003 Raision Urheilijat +0.70 30.77 +2.58
15 Sole Piirainen 2002 Swimming Club Vuokatti +0.77 30.78 +2.59
16 Charlotte Ingberg 2002 Cetus Espoo +0.63 30.81 +2.62
17 Netta Nyberg 2001 TaTu Tampere +0.62 30.85 +2.66
18 Aada Rissanen 2004 Cetus Espoo +0.70 30.98 +2.79
19 Oona Laakso 2002 Åbo Simklubb-Uintiklubi Turku +0.77 31.00 +2.81
20 Ina Pollari 2002 Uinti Tampere +0.69 31.04 +2.85
21 Liinu Louhikoski 2004 Vanders +0.63 31.08 +2.89
22 Ida Slöör 2001 Cetus Espoo +0.80 31.09 +2.90
23 Noora Kokko 2001 Helsingin Uimarit +0.77 31.16 +2.97
24 Emmi Kaunisto 2002 Porin Uimaseura +0.71 31.20 +3.01
24 Milla Nikkanen 2002 Vanders +0.75 31.20 +3.01
26 Viivi Merisalo 2002 Swimming Jyväskylä +0.76 31.36 +3.17
27